Jak sprzedawać używane produkty online? Recommerce

Jak sprzedawać używane produkty online? Recommerce

Recommerce - jak sprzedawać używane produkty online?


Czy zdarza Ci się kupować używane produkty? Być może zastanawiasz się, czy możesz wykorzystać taką koncepcję również w swojej ofercie? Jak najbardziej!

Recommerce to model sprzedaży online, który polega na odsprzedaży produktów, które już były używane. Jest to trend, który zyskuje coraz większą popularność i wartość na rynku. Według raportu Resale Report 2023, globalny rynek recommerce do 2027 roku osiągnie wartość 350 miliardów dolarów.

Dowiedz się, na czym dokładnie polega sprzedaż w modelu recommerce i jak możesz ją rozpocząć.


Co to jest recommerce?


Recommerce to nic innego jak sprzedaż online używanych już produktów. Może to dotyczyć różnych kategorii asortymentowych, takich jak elektronika, odzież, akcesoria sportowe, biżuteria czy meble.

Zakupy z tzw. drugiej ręki nie są nowym zjawiskiem. Różnego rodzaju second handy (głównie z odzieżą) istnieją od lat i przyciągają różne grupy konsumentów.

Ten model sprzedaży doskonale sprawdza się także w sieci. Korzyści dla konsumentów zakupów w takim modelu są oczywiste: jest taniej, ekologicznie i mają większy wybór – mogą kupować rzeczy, które przez producentów już dawno zostały wycofane z oferty.


Jak recommerce działa w praktyce?


Recommerce niejedno ma imię. Na rynku funkcjonuje wiele modeli, które pozwalają nadawać drugie życie używanym produktom:


Sprzedaż na platformach typu OLX czy Facebook Marketplace, a także aplikacji. Dotyczy ona przede wszystkim nie firm, a osób prywatnych, które wymieniają się używanymi produktami, sprzedają w niskich cenach lub nawet oddają za darmo. Prężny wkład mają w to także grupy na Facebooku.Sprzedaż we własnym sklepie internetowym. Możesz otworzyć second hand online, ale nic nie stoi także na przeszkodzie, by tylko jakiś procent sprzedawanego przez Ciebie asortymentu pochodził z drugiego obiegu.
Zakup używanych produktów i ich odsprzedaż. Niektóre sklepy internetowe kupują używane produkty, a następnie sprzedają je w korzystnych dla siebie i konsumentów cenach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pozyskiwać taki towar od klientów za darmo – oferując np. jego odbiór na swój koszt.
Oferowanie zniżek na następne zakupy za przesłanie używanych produktów. Dzięki temu zachęcisz ich do troski o środowisko, dzięki czemu będziesz działać w myśl ekologicznych wartości i zyskasz uznanie w oczach konsumentów.


Jaki asortyment możesz sprzedawać w recommerce?


Teoretycznie w modelu recommerce możesz sprzedawać prawie wszystko – pod warunkiem, że ktoś będzie chciał za to zapłacić. Oczywiście nikt raczej nie kupi używanej żywności czy bielizny, ale nie ma sensu rozpatrywać skrajnych przypadków.


Do najpopularniejszych produktów sprzedawanych w ten sposób należą:
 • elektronika,
 • odzież i obuwie,
 • akcesoria sportowe,
 • sprzęt muzyczny,
 • biżuteria,
 • meble i inne akcesoria wyposażenia wnętrz,
 • akcesoria dziecięce,
 • motoryzacja.
Dlaczego warto wdrożyć działania z zakresu recommerce?


Recommerce nie bez powodu zyskuje coraz większą popularność.


 • Troska o planetę. Produkcja na taką skalę, jak dziś przyczynia się do generowania ogromnych ilości śmieci. Im bardziej będzie popularny model recommerce, tym bardziej ograniczymy marnotrawstwo i wyrzucanie.


 • Uznanie w oczach klientów. Dla wielu klientów konkretne wartości są jednym z kluczowych czynników, który wpływa na decyzje zakupowe. W dzisiejszych czasach ekologia ma szczególne znaczenie – a recommerce doskonale wpisuje się w tę tendencję.


 • Zmniejszenie kosztów. Włączając do swojej oferty produkty z drugiego obiegu, zmniejszasz koszty pozyskania asortymentu. Proste, prawda?


 • Kwestie PR-owe. Recommerce to w dzisiejszych czasach po prostu słuszna droga – dlatego warto szeroko informować o takich działaniach. Pozwoli to inspirować innych, a także przyciągać klientów do Twojego biznesu.


 • Poprawa motywacji pracowników. Wartości są ważne nie tylko dla klientów, ale także osób zatrudnionych w danym miejscu. Działając w duchu recommerce, pokazujesz im, że dbasz o środowisko i społeczeństwo, a także dajesz im możliwość rozwoju i nauki nowych umiejętności.


Jak sprzedawać w duchu recommerce?


Jeśli chcesz sprzedawać w modelu recommerce, musisz pamiętać o kilku kwestiach:


 • Zapewnij wysoką jakość produktów. Używane nie znaczy złe. Musisz zadbać o to, aby produkty, które sprzedajesz były sprawne, czyste i bezpieczne. Możesz je oceniać według określonych kryteriów i podawać ich stan w opisie.


 • Zbuduj zaufanie klientów. Sprzedaż używanych produktów może budzić pewne obawy i wątpliwości u potencjalnych nabywców. Dlatego musisz być transparentny i uczciwy w swojej komunikacji. Podawaj szczegółowe informacje o produkcie, jego historii i pochodzeniu. Udzielaj gwarancji i możliwości zwrotu lub wymiany towaru.


 • Zaoferuj atrakcyjne ceny. Jednym z głównych powodów, dla których ludzie kupują używane produkty jest oszczędność. Dlatego musisz ustalić ceny, które będą konkurencyjne i adekwatne do wartości produktu. Możesz też stosować promocje, rabaty czy programy lojalnościowe.


 • Wykorzystaj odpowiednie kanały sprzedaży. Aby dotrzeć do swojej grupy docelowej, musisz wybrać odpowiednie platformy i narzędzia do sprzedaży online. Możesz korzystać z gotowych rozwiązań, takich jak OLX czy Facebook Marketplace, lub stworzyć własny sklep internetowy. Ważne jest, aby zapewnić łatwy i bezpieczny proces zakupowy oraz dostawę.


 • Zadbaj o marketing i budowanie społeczności. Aby zwiększyć swoją rozpoznawalność i zainteresowanie swoją ofertą, musisz prowadzić skuteczne działania marketingowe. Możesz wykorzystać różne kanały komunikacji, takie jak strona internetowa, blog, media społecznościowe czy newsletter. Pokazuj wartość i korzyści płynące z recommerce, edukuj swoich klientów i angażuj ich w dialog.


Recommerce to model sprzedaży online, który ma wiele zalet zarówno dla sprzedawców, jak i kupujących. Jest to sposób na oszczędność pieniędzy i zasobów naturalnych, a także na wyrażenie swojego stylu i osobowości.woli

Łukasz Bartkowiak

30 czerwca 2023 - 12:16
Ostatnio dodane
Jak software house uratował moją firmę – historia z życia wzięta

Jak software house uratował moją firmę – historia z życia wzięta

Kiedyś prowadziłem niewielką firmę handlową i miałem problem z zarządzaniem zamówieniami. Moje narzędzia były przestarzałe, a błędy zdarzały się coraz częściej. Pewnego dnia, po kolejnym nieudanym zamówieniu, k...

woli

Łukasz Bartkowiak

27 października 2023 - 08:46
Jak polskie firmy zabezpieczają dane swoich klientów: Spojrzenie zza kurtyny

Jak polskie firmy zabezpieczają dane swoich klientów: Spojrzenie zza kurtyny

Hej! Jeśli kliknąłeś w ten wpis, zapewne interesuje Cię, jak to jest z tymi wszystkimi danymi, które zostawiasz tu i ówdzie w sieci. W końcu wszyscy mówią, że „dane to nowe złoto”, prawda? No to zastanówmy się,...

woli

Łukasz Bartkowiak

18 października 2023 - 09:41
Czym jest system POS i jak może pomóc w Twojej firmie?

Czym jest system POS i jak może pomóc w Twojej firmie?

Przypomniałem sobie pewien żartobliwy moment, który miał miejsce kilka miesięcy temu w lokalnej pizzerii. Właściciel, Pan Marek, przechwalał się swoim nowym, ręcznie malowanym menu na tablicy, pełnym różnych sm...

woli

Łukasz Bartkowiak

12 października 2023 - 09:15
Pssst...zwykle odpowiemy w ciągu kilkunastu minut!

Skontaktuj sie

z nami

Bezpośrednikontakt