Czy zdarza Ci się kupować używane produkty? Być może zastanawiasz się, czy możesz wykorzystać taką koncepcję również w swojej ofercie? Jak najbardziej!
Recommerce to model sprzedaży online, który polega na odsprzedaży produktów, które już były używane. Jest to trend, który zyskuje coraz większą popularność i wartość na rynku. Według raportu Resale Report 2023, globalny rynek recommerce do 2027 roku osiągnie wartość 350 miliardów dolarów.
Dowiedz się, na czym dokładnie polega sprzedaż w modelu recommerce i jak możesz ją rozpocząć.
Recommerce to nic innego jak sprzedaż online używanych już produktów. Może to dotyczyć różnych kategorii asortymentowych, takich jak elektronika, odzież, akcesoria sportowe, biżuteria czy meble.
Zakupy z tzw. drugiej ręki nie są nowym zjawiskiem. Różnego rodzaju second handy (głównie z odzieżą) istnieją od lat i przyciągają różne grupy konsumentów.
Ten model sprzedaży doskonale sprawdza się także w sieci. Korzyści dla konsumentów zakupów w takim modelu są oczywiste: jest taniej, ekologicznie i mają większy wybór – mogą kupować rzeczy, które przez producentów już dawno zostały wycofane z oferty.
Recommerce niejedno ma imię. Na rynku funkcjonuje wiele modeli, które pozwalają nadawać drugie życie używanym produktom:
Sprzedaż na platformach typu OLX czy Facebook Marketplace, a także aplikacji. Dotyczy ona przede wszystkim nie firm, a osób prywatnych, które wymieniają się używanymi produktami, sprzedają w niskich cenach lub nawet oddają za darmo. Prężny wkład mają w to także grupy na Facebooku.Sprzedaż we własnym sklepie internetowym. Możesz otworzyć second hand online, ale nic nie stoi także na przeszkodzie, by tylko jakiś procent sprzedawanego przez Ciebie asortymentu pochodził z drugiego obiegu.
Zakup używanych produktów i ich odsprzedaż. Niektóre sklepy internetowe kupują używane produkty, a następnie sprzedają je w korzystnych dla siebie i konsumentów cenach. Nic nie stoi na przeszkodzie, by pozyskiwać taki towar od klientów za darmo – oferując np. jego odbiór na swój koszt.
Oferowanie zniżek na następne zakupy za przesłanie używanych produktów. Dzięki temu zachęcisz ich do troski o środowisko, dzięki czemu będziesz działać w myśl ekologicznych wartości i zyskasz uznanie w oczach konsumentów.
Teoretycznie w modelu recommerce możesz sprzedawać prawie wszystko – pod warunkiem, że ktoś będzie chciał za to zapłacić. Oczywiście nikt raczej nie kupi używanej żywności czy bielizny, ale nie ma sensu rozpatrywać skrajnych przypadków.
Do najpopularniejszych produktów sprzedawanych w ten sposób należą:
Recommerce nie bez powodu zyskuje coraz większą popularność.
Jeśli chcesz sprzedawać w modelu recommerce, musisz pamiętać o kilku kwestiach:
Recommerce to model sprzedaży online, który ma wiele zalet zarówno dla sprzedawców, jak i kupujących. Jest to sposób na oszczędność pieniędzy i zasobów naturalnych, a także na wyrażenie swojego stylu i osobowości.
Kiedyś prowadziłem niewielką firmę handlową i miałem problem z zarządzaniem zamówieniami. Moje narzędzia były przestarzałe, a błędy zdarzały się coraz częściej. Pewnego dnia, po kolejnym nieudanym zamówieniu, k...
Hej! Jeśli kliknąłeś w ten wpis, zapewne interesuje Cię, jak to jest z tymi wszystkimi danymi, które zostawiasz tu i ówdzie w sieci. W końcu wszyscy mówią, że „dane to nowe złoto”, prawda? No to zastanówmy się,...
Przypomniałem sobie pewien żartobliwy moment, który miał miejsce kilka miesięcy temu w lokalnej pizzerii. Właściciel, Pan Marek, przechwalał się swoim nowym, ręcznie malowanym menu na tablicy, pełnym różnych sm...